Antykoncepcja

Co sprawia, że seks staje się bezpieczniejszy?

Antykoncepcja to ochrona przed niepożądaną ciążą. Składa się na nią wiele metod i sposobów postępowania.

 1. Antykoncepcja naturalna polega na zachowaniu wstrzemięźliwości płciowej w okresie jajeczkowania. Do ustalenia dni płodnych służy:
  • kalendarzyk małżeński
  • metoda termiczna
  • metoda Billingsów (obserwacja śluzu)
 2. Inną metodą naturalną, nie wymagającą zachowania wstrzemięźliwości, lecz mało skuteczną i uciążliwą, jest stosunek przerywany.
 3. Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy środków plemnikobójczych. Występują one w postaci tabletek, globulek, kremów i pianek.
 4. Antykoncepcja mechaniczna polega na stosowaniu mechanicznych barier, które utrudniają dotarcie plemników do macicy i jajowodów. Bariery te tworzą:
  • prezerwatywa męska i (od 1992) prezerwatywa dla kobiet
  • diafragma (błona dopochwowa)
  • kapturek naszyjkowy
  • gąbka dopochwowa
  • wkładka wewnątrzmaciczn
   dla zwiększenia skuteczności łączy się często metody mechaniczne i chemiczne.
 5. Antykoncepcja hormonalna polega na doustnym stosowaniu związku 2 hormonów (estrogenu i progesteronu), w celu zahamowania jajeczkowania. Hormony przyjmuje się w postaci pigułek w zestawie na kolejne dni cyklu miesiączkowego.
 6. Innym rodzajem antykoncepcji hormonalnej jest antykoncepcja awaryjna, polegająca na zastosowaniu specjalnego zestawu pigułek zaraz po odbyciu niepożądanego stosunku w okresie okołoowulacyjnym. Zapobiega to zagnieżdżeniu się jajeczka w ścianie macicy.

Metody antykoncepcyjne, chroniąc przed niepożądaną ciążą, sprzyjają świadomemu, chcianemu rodzicielstwu, zapobiegają sztucznym poronieniom. Wybór metod powinien być konsultowany z lekarzem. Jednak decyzja o wyborze metody nie jest problemem wyłącznie medycznym. Podejmowana jest przez małżeństwa indywidualnie, zależnie od światopoglądu, zasad etycznych i przekonań religijnych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o różnych metodach antykoncepcji, stopniu skuteczności, wskazaniach i przeciwskazaniach do ich stosowania – przeczytaj zamieszczone artykuły.